تصفیه فاضلاب صنعتی

اکسیداسیون پیشرفته یک فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی نسبتاً پیچیده است. درک کلی در مورد چگونگی عملکرد فرایند در ابتدا قابل درک است و تعداد روشهای اکسیداسیون احتمالی می تواند دلهره آور به نظر برسد. بنابراین ، شما برای اطلاعات به اینترنت متوسل می شوید و سعی می کنید تمام اطلاعاتی را که با استفاده از منابع مختلف آنلاین پیدا می کنید ، تجزیه و تحلیل کنید. با این حال ، همه چیز همیشه مناسب نیست ، و شما به ایده هایی می پردازید که ممکن است کاملاً درست نباشند.

قبل از اینکه درباره تصورات غلط رایج از فرآیند اکسیداسیون پیشرفته بحث کنیم. ما در مورد برخی از اصول اولیه فرآیند اکسیداسیون پیشرفته (AOP) دوباره برای مرجع سریع بحث خواهیم کرد.

ضبط راه حل AOP

اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب صنعتی یک فرآیند اکسیداسیون است که در محور آن ایجاد رادیکال بسیار قدرتمند هیدروکسیل (• OH) است. این مولکولذهای اکسیداسیون بسیار واکنشی از استخراج ترکیبات خاصی ایجاد می شوند که به عنوان اکسید کننده ثانویه نیز هستند.

به طور خاص سه اکسیدان وجود دارد که بسیار موثر هستند: ازن ، پراکسید هیدروژن و نور ماوراء بنفش. آنها در ترکیبات مختلف با یکدیگر استفاده می شوند – ازن نیز می تواند به خودی خود استفاده شود – برای تولید مولکول • OH.

اوزون در معرض غلظت های بالای یون های هیدروکسید یا پراکسید هیدروژن در یک فرآیند پیچیده تخریب می شود. از یک اشعه ماوراء بنفش می توان به عنوان یک کاتالیزور برای تجزیه ازن و پراکسید هیدروژن با استفاده از فوتون های بی جوش برای شکستن پیوندهای اتمی استفاده کرد.

این نور همچنین می تواند به افزودن عنصر ضد عفونی به سیستم AOP و همچنین اکسیداسیون کمک کند.

پس از تولید رادیکال ها ، آنها ترکیبات آلاینده را به واسطه ها تجزیه می کنند که توسط رادیکال های باقی مانده و اکسیدان های اصلی تجزیه می شوند. در پایان ، آلودگی ها بیشتر به ترکیبات معدنی ساده مانند آب ، دی اکسید کربن و نمک ها تقسیم می شوند.

سیستم های AOP بیشتر در تصفیه آب های سوم مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا به مواد جامد معلق و ترکیبات دیگر حساس هستند (که به اسکنرهای هیدروکسیل معروف هستند). این محافظ ها با مسدود کردن اشعه ماوراء بنفش و واکنش با رادیکال • OH بر روی ترکیبات هدف ، راندمان اکسیداسیون را کاهش می دهند.

اکنون که ما به طور خلاصه اصول اولیه روند AOP را مرور کردیم ، بگذارید به چهار تصور غلط از این روند خاص بپردازیم.

 

یک سیستم ضد عفونی با اشعه ماوراء بنفش می تواند به سادگی با اضافه کردن H2O2 به یک سیستم AOP UV / H2O2 تغییر یابد.

اگرچه اصلاح یک سیستم ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش در AOP برای تصفیه فاضلاب صنعتی غیرممکن نیست ، اما کمی پیچیده تر از اضافه کردن مخزن H2O2 است. این دو فرآیند بسیار متفاوت عمل می کنند و طراحی سیستم نیز کاملاً متفاوت نیستند. H2O2 ضریب جذب نسبتاً کمی برای اشعه ماوراء بنفش دارد ، بنابراین نیاز به دوزهای زیاد پراکسید و افزودن دوز اشعه ماوراء بنفش نیز باید بیشتر باشد. به علاوه ، برای جلوگیری از پراکسید باقیمانده ، لازم است دوز پراکسید به دقت انجام شود. اگر وجود داشته باشد ، لازم است قبل از استفاده یا تخلیه برداشته شود ، که می تواند یک تصفیه کاملاً متفاوت باشد.

استفاده ازن به تنهایی همیشه یک فرایند اکسیداسیون پیشرفته است

همانطور که در گزارش ذکر شد ، سیستم های اکسیداسیون پیشرفته برای تولید رادیکال های هیدروکسیل (رادیکال OH) در مقادیر کافی برای تصفیه موثر تعریف شده اند. یک سیستم ازن که به طور خاص برای افزایش حداکثر تخریب به ⦁OH طراحی نشده است ، نمی تواند اکسیداسیون پیشرفته در نظر گرفته شود. ازن به خودی خود یک اکسیدان است. با این حال ، به اندازه رادیکال OH قدرتمند نیست و زمان واکنش آن بطور قابل توجهی کندتر است. روش هایی که یک سیستم ازن به اکسیداسیون پیشرفته AOP تغییر یافته است ، از طریق ورود اوزون به محلول تغذیه pH قلیایی معمولی است. در نتیجه افزایش غلظت OH- ، یا با استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا پراکسید هیدروژن برای تشویق • تولید OH.

در برنامه های مقیاس کوچکتر نمی توان استفاده کرد

بعضی از فرآیندهای پیچیده تصفیه می توانند مناطق زیادی را برای اسکان وسایل مورد نیاز ایجاد کنند ، اما AOP چنین نمی کند. همچنین می تواند به راحتی برای کاربردهای آب آشامیدنی در جوامع کوچکتر کاهش یابد. بعضی از سیستم ها می توانند به اندازه کافی برای سرعت جریان ۲۵ گالن (۱۰۰ لیتر) در دقیقه یا کمتر باشند.

مانند هر فرآیند درمانی دیگر زباله تولید می کند

یکی از هزینه هایی که بیشتر با فرآیندهای تصفیه فاضلاب در ارتباط است دفع مواد جامد حذف شده و سایر پسماندهای غلیظ است. اکسیداسیون پیشرفته (AOP) ، با این وجود زباله های غلیظ تولید نمی کند. همانطور که هست ، AOP به طور موثری ترکیبات پیچیده تر را به ترکیبات ساده ، بی ضرر و زیست تخریب پذیرتر تبدیل می کند.

امیدوارم که این امر به پاک کردن مواردی در رابطه با این روند کمک کند. اکسیداسیون پیشرفته (AOP) یک فرایند پیچیده است ، بنابراین درک نادرست از جنبه های عملکرد و برنامه های آن بسیار ممکن است. با این حال ، یک راه حل تصفیه فاضلاب بسیار مفید و موثر است که به درستی طراحی شود. بسته به میزان آلودگی ، هزینه های عملیاتی می توانند نسبتاً زیاد باشند. با این حال ، مطمئناً یک فناوری است که باید برای برنامه های مناسب در نظر گرفته شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *