تصفیه آب آشامیدنی

سیستم های تصفیه آب آشامیدنی، فضای کمی برای خطا دارند. استفاده از سیستم های تصفیه که به طور مؤثر آلودگی های سمی و نامطلوب را هدف قرار داده و درمان می کنند، برای تولید آب آشامیدنی ضروری است. به طور معمول چهار مرحله در یک فرآیند سیستم تصفیه آب آشامیدنی استاندارد ، انعقاد /. لخته سازی ، رسوب / شفاف سازی ، تصفیه و ضد عفونی وجود دارد. زئولیت سدیم به طور معمول در سیستم های تصفیه در مرحله فیلتراسیون برای عملکرد بهینه درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

ما با شرح مختصر مراحل مختلف را شروع خواهیم کرد. وظیفه انعقاد و لخته سازی فرآیند ایجاد بی ثبات کننده ذرات معلق در سیستم تعلیق و تجمع آنها به ترتیب در توده های بزرگ است. با این کار مرحله بعدی می تواند خیلی سریعتر اتفاق بیفتد.

رسوب گذاری / شفاف سازی همان چیزی است که اتفاق می افتد وقتی خوشه های جامد حاصل از لخته سازی ، جرم کافی را به دست می آورند که در جداسازی مایع / جامد به پایین مخزن مستقر می شوند.

فیلتراسیون پیشرو در مرحله آخر ضد عفونی است ، مسلماً یکی از مهمترین مراحل زیرا این همان چیزی است که بیشتر مواد معلق را محافظت می کند و از پاتوژن های مضر محافظت می کند. تصفیه قبل از ضدعفونی کردن بسیار حیاتی است. در حالی که رسوبگذاری با اکثریت حذف مواد جامد مقابله می کند ، هنوز هم بسیاری از آلاینده های اندازه میکرون در حالت تعلیق باقی مانده اند.

اینها می توانند ترکیبات و عناصری باشند که برای افراد سمی هستند و مزه ها ، بوها یا رنگهای ناخوشایند را در آب باقی می گذارند. نه تنها آن، ضد عفونی ها به تصفیه آب وابسته است که عاری از هر چیز غیر از عوامل بیماری زا است. ضد عفونی کننده ها توسط برخی از ذرات خاص می توانند مهار شوند و یا می توانند با برخی از آلاینده هایی که باعث تولید فرآورده های سمی می شوند ، واکنش نشان دهند.

فیلتراسیون از چند طریق قابل انجام است ، اما یکی از رایج ترین آنها استفاده از فیلترهای شبکه ای است. شبکه های زئولیت سدیم به دلیل خصوصیات بدنی بی نظیری که دارند ، می توانند یک وسیله تصفیه مؤثر برای تصفیه آب آشامیدنی باشند.

در این مقاله ، ما فقط چهار مورد از مهمترین مزایای زئولیت سدیم را در استفاده در سیستم های تصفیه آب آشامیدنی بررسی خواهیم کرد.

۱)قابلیت حذف باکتری ها

ضد عفونی کردن باکتری ها را از بین می برد ، بنابراین به نظر نمی رسد که این یک کار بزرگ باشد ، اما در روند ضد عفونی شدن به غلظت باکتری های کمتری کمک می کند. در کاهش بخشی از باکتری ها از محلول پساب ، می توان میزان ضد عفونی کننده مورد نیاز را کاهش داد.

ضد عفونی بستگی به دوز مناسب هر ماده ضد عفونی کننده ای دارد ، چه کلر ، ازن ، چه اشعه ماوراء بنفش. مقدار دوز مورد نیاز برای غیرفعال کردن مقدار مناسب از عوامل بیماری زا با غلظت میکروب ها در آب افزایش می یابد. بهینه سازی دوزهای ضد عفونی کننده برای کاهش هزینه های عملیاتی برای تسهیلات مفید است.

۲)وابستگی به آمونیاک و برخی از فلزات سنگین

آمونیاک و فلزات سنگین از اهمیت قابل توجهی در تصفیه آب آشامیدنی برخوردار هستند. هر دو آلاینده برای انسان سمی هستند. انعقاد ، لخته شدن و رسوب ممکن است به اندازه کافی برای حذف آنها در مقادیر کافی برای مصرف انسان کافی نباشد. Zeolite ، به طور خاص از کلینوپتیلولیت ، فقط به همین ترتیب اتفاق می افتد که میل به آن مولکول ها داشته و آنها را در منافذ مولکولی آن جذب و نگه می دارد. می تواند این کار را انجام دهد ، حتی در حضور سایر یون های بالقوه رقیب.

۳)نرم کننده آب

مواد معدنی سختی مانند کلسیم و منیزیم اگر در غلظت های کافی وجود داشته باشند می توانند مشکلاتی را در سیستم های لوله کشی توزیع ایجاد کنند. این مواد معدنی ذاتاً بد نیستند. در حقیقت ، حضور آنها در آب شیر می تواند برای انسان مفید باشد زیرا کلسیم و منیزیم بخشهای اساسی رژیم غذایی انسان هستند. با این حال ، در یک نقطه خاص غلظت آنها در تأمین آب به نقطه اشباع بیش از حد می رسد و شروع به رسوب دهی از محلول می کند.

این می تواند باعث ایجاد مقیاس شود ، که افراد بتوانند در خانه های خود تجربه کنند و این باعث انسداد لوله ها و شیر آب می شود. با درمان مناسب ، می توان سطح این مواد معدنی را به حداقل رساند. Zeolite همچنین قادر به تبادل یون های کلسیم و منیزیم در آب است ، به این معنی که اگر با یک محلول نمک نمک احیا شود ، می تواند به عنوان نرم کننده دو برابر شود.

۴)حذف آهن

اگر تاکنون شیر آب را روشن کرده اید و آب بیرون آمده قهوه ای بوده ، ممکن است مشکل آهنی داشته باشید. مشابه با کلسیم و منیزیم ، آهن نیز یک مکمل مهم رژیم غذایی است. با این حال ، مقدار زیادی آب در آن ایجاد نمی شود و باعث تغییر رنگ می شود و آهن زیاد نیز می تواند خطرات سلامتی را در انسان ایجاد کند. بنابراین ، کاهش سطح آهن در آب آشامیدنی نیز لازم است. زئولیت سدیم همچنین با داشتن خاصیت جذب و تبادل یونی قادر است تا حدودی سطح آهن را کاهش دهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *