دستگاه تصفیه آب صنعتی

تأسیسات صنعتی و مشاغل تجاری کوچکتر می توانند طیف گسترده ای از آلاینده ها را در جریان فاضلاب خود تولید کنند. سیستم های تصفیه آب صنعتی می توانند بخشی جدایی ناپذیر از برنامه سیستم تصفیه آب فاضلاب صنعتی یا تجاری باشند.

در زیر ، ما چهار مزیت استفاده از سیستم های تصفیه آب صنعتی برای سازمان ها ذکر کرده ایم.

کاهش مواد جامد معلق

اساس اصلی اکثر سیستم های تصفیه آب صنعتی کاهش غلظت ذرات جامد معلق در یک منبع آب است. بیشتر اوقات با تصفیه ، این فقط یک روش عالی برای سبک کردن بار سیستم های جریان پایین در برنامه های کاربردی آب است. برخی از صنایع مانند مواد غذایی و آشامیدنی ، خمیر کاغذ ، پارچه و روغن و گاز سطوح بسیار خوبی از مواد معلق را به وجود می آورند که یک روش تصفیه  به تنهایی قادر به کنترل آنها نیست. بلکه تصفیه این کار را آسانتر می کند.

کاهش سایر آلاینده ها

بسته به روشی که شما استفاده می کنید ، سیستم های تصفیه فقط روی مواد جامد معلق کار نمی کنند. انواع مختلفی از سیستم های تصفیه نیز بسته به خاصیت سیستم مورد نظر می توانند آلاینده هایی مانند فلزات کم رنگ ، آمونیاک ، ترکیبات آلی فرار ، آهن ، منگنز و سایر آلاینده ها را از بین ببرند. این سیستم های تصفیه قادر به کاهش این آلاینده ها هستند تا کارایی بهتری در سیستم های تصفیه آب دست داشته باشد.

راندمان بیشتر تصفیه

واحدهای تصفیه به عنوان مکمل سایر سیستم های تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند به بهبود کارآیی کل تصفیه کمک کنند. این راندمان بیشتر به پیش درمانی یا صیقل دادن کاهش می یابد. به عنوان پیش تصفیه ، سیستم های تصفیه آب صنعتی غلظت آلاینده ها را برای سایر سیستم های تصفیه صیقل دهنده در کاربردهای آب فرآوری شده و فاضلاب کاهش می دهد. بسیاری از این سیستم های تصفیه در غلظت های پایین کار می کنند. بنابراین می توان نرخ حذف آلاینده ها را از این طریق افزایش داد.

در موارد خاص ، این سیستم های تصفیه می توانند در یک مرحله فرآیند استفاده شوند. این به طور معمول در مورد کاربردهای تصفیه فاضلاب در تأسیسات تجاری / صنعتی پس از شفاف سازی فرآیند بیولوژیکی MBBR یا فرآیند تصفیه الکتروشیمیایی اتفاق می افتد.

نگهداری کمتر تجهیزات

سیستم های تصفیه آب صنعتی هنگامی که در حداکثر شرایط کارآیی کار می کنند ، معمولاً تجهیزات کمتری را برای فرآیندهای تصفیه پایین دست فراهم می کنند. آنها معمولاً به همین دلیل طراحی شده اند تا به گونه ای کار کنند.

مزایای خاص

مزایای ذکر شده در بالا دارای معانی کمی متفاوت برای انواع مختلف سیستم های تصفیه است. در زیر ، به طور خاص در مورد دو فواید خاص بحث خواهیم کرد ، یکی از روشها یک نوع کاملاً فیزیکی تصفیه است و روش دیگر هم از نظر فیزیکی و هم از مواد شیمیایی استفاده می کند.

گریز از مرکز

سیستم های سانتریفیوژ کاملاً سیستم های تصفیه مکانیکی هستند و مایع تأثیرگذار را با سرعت کافی بالا می چرخانند تا مواد را به دیواره خارجی برخورد کنند و از آنجا خارج شوند. یک فیلتر درون محفظه باعث می شود مواد جامد اضافی از ورود به جریان خروجی آب تصفیه شده جلوگیری کنند.

مکانیسم واحد فیلتراسیون گریز از مرکز امکان تصفیه مواد جامد معلق کارآمد را فراهم می کند. آنها قادر به تحمل بارهای جامد معلق بالاتر از سایر انواع فیلترها هستند.  بنابراین ، در حالی که هدف خاص از بین بردن مواد جامد معلق بر خلاف برخی از روش های دیگر است ، فیلترهای گریز از مرکز برای تهیه مواد جامد بالا و کاربردهای صنعتی مجهز هستند.

رسانه ها

سیستم های تصفیه آب صنعتی با استفاده از رسانه تصفیه ، از طریق جذب فیلتر ، فیلتراسیون فیزیکی را با مقداری از فیلتر شیمیایی ترکیب می کنند. رایج ترین فیلترهای رسانه ای از شن و ماسه استفاده می کنند ، اما همچنین ، کربن فعال شده و زئولیت و سایر موارد بر اساس آلاینده ای که از بین می رود وجود دارد. همه این رسانه های تصفیه باعث کاهش مواد جامد می شوند ، اما بسته به نوع استفاده از آنها می توانند آلاینده های شیمیایی یا آلی را نیز فیلتر کنند.

انتراسیت و ماسه اغلب به لطف ساختارهای مختلف بدنی این دو ماده در فیلترهای چندرسانه ای به منظور بهبود کیفیت تصفیه استفاده می شوند.

کربن فعال برای از بین بردن کلر و همچنین سایر مواد آلی و شیمیایی از جمله بنزن و ترکیبات آلی فرار (VOC) محبوب شده است.

زئولیت طبیعی جایگزینی عالی برای فیلترهای ماسه ای ایجاد می کند زیرا چگالی کمتری دارد و می تواند با مصرف کمتر آب در چرخه های برگشت شستشو ، راندمان تصفیه بیشتری را فراهم کند. همچنین با قابلیت تبادل یونی می تواند سایر ترکیبات شیمیایی و فلزات ردیابی خاص را کاهش دهد.

این خصوصیات باعث می شود تا سیستم های تصفیه آب صنعتی با استفاده از رسانه تصفیه قادر به هر چهار مزیت ذکر شده در بالا باشند. این یعنی کاهش سایر آلاینده ها که با فیلتر فیزیکی به تنهایی قابل حذف نیستند. به عنوان مثال ، زئولیت می تواند آمونیاک را از جریان های فاضلاب خارج کند.

خلاصه

سیستم های تصفیه آب صنعتی ممکن است به عنوان یک راه حل ساده و ناکارآمد برای کاربردهای پیچیده تر به نظر برسد. اما ، در استفاده از این سیستم ها به عنوان مکمل روش های پیشرفته تر تصفیه ، این توانایی را دارد که به افزایش بهره وری کل عملیات و کاهش هزینه های عملیاتی کلی کمک کند. صنایع و عملیات تجاری به طور یکسان می توانند از استفاده از سیستم های تصفیه آب صنعتی در مصارف تصفیه آب خود بهره مند شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *