تصفیه آب

فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی یک مؤلفه مهم در بسیاری از سیستم های تصفیه فاضلاب است. آنها یکی از کارآمدترین و مؤثرترین روشهای کاهش مواد آلی در فاضلاب هستند. تعداد کمی از آنها وجود دارد که طی چندین دهه مورد تحقیق و استفاده قرار گرفته است. با این حال ، یکی از پرکاربردترین فرآیند تصفیه بیولوژیکی معمولی ، فرآیند لجن فعال (ASP) است. بسیاری از کارخانجات تصفیه خانه فاضلاب به دلیل ماده آلی انسان و حیوان در آبهای ورودی تصفیه خانه های فاضلاب از ASP استفاده می کنند.

اصطلاح “لجن فعال” از این واقعیت ناشی می شود که لجن حاوی باکتری های زنده و تک یاخته هایی است که به طور فعال فاضلاب را هضم و تجزیه می کنند. این ماده با مواد جامد لجن برداشته شده پس از یک فرآیند حل و فصل در آن روش متفاوت است و علاوه بر آن بی بو می باشد.

این فرایند به خودی خود شامل پمپاژ پساب از مرحله تصفیه اولیه به یک مخزن بزرگ است که حاوی لجن فعال است. این مخلوط در معرض هوادهی قرار می گیرد. این ماده اکسیژن به پساب بدن می دهد که باکتری ها می توانند از آن برای تجزیه مواد زاید آلی استفاده کنند. پس از مقدار کافی زمان احتباس هیدرولیک ، دوغاب حاصل در یک سیستم شفاف سازی یا مخزن پمپ می شود تا مواد جامد باقی مانده را تسویه کند. آب تصفیه شده از بالا به هرگونه تصفیه و ضد عفونی پولیش متعاقب آن پمپ می شود در حالی که لجن در پایین دوباره به مخزن ASP چرخانده می شود.

ثابت شده است که ASP در کیفیت نهایی آب تصفیه شده نتایج مطلوبی را به دست می آورد ، اما بدون عیب و نقص آن نیست. قبل از انتخاب فرآیند لجن فعال (ASP) برای یک برنامه تصفیه فاضلاب شهری ، تجاری یا صنعتی چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ما ۷ عیب احتمالی از فرآیند لجن فعال معمولی را در زیر گنجانده ایم.

زمان نگهداری هیدرولیک

شاید مهمترین وجه هر فرآیند تصفیه فاضلاب ، زمان باشد. هر راه حل تصفیه برای گذراندن دوره خود به زمان نیاز دارد و برخی از معالجات طولانی تر از سایرین طول می کشد. ASP یکی از این راه حل هاست. با توجه به نسبت فاضلاب به لجن و چگونگی وقوع فرآیند ، مدت زمان احتباس هیدرولیک ASP می تواند بیشترین روز (۱۲-۲۴ ساعت) یا حداکثر چند روز (۳-۵) طول بکشد تا به سطح مناسب نتایج درمانی برسد. .

زمان نگهداری لجن / بازیافت

زمان برای رسانه واکنش نیز صدق می کند. با توجه به خود لجن ، ASP یک سیستم باز است و نسبت به خارج شدن از سیستم ، میزان انبوه متفاوت از سیستم وارد می شود.

با گذشت زمان (بدون سیستم چرخشی) تمام لجن فعال شده در مخزن از داخل پمپ می شوند. ایده این است که بیشترین زمان لجن را در سیستم صرف کنید. این زمان برای اطمینان از وجود زیست توده کافی برای تجزیه مواد آلی موجود است.

بنابراین ، از آنجا که بیشتر فرآیندهای بیولوژیکی رشد معلق یا فرآیندهای فیلم ثابت از جمله MBBR زمان احتباس لجن بالاتر دارند ، ASP تمایل به داشتن زمان حفظ لجن کمتر دارد.

اندازه

با توجه به هر دو نکته ذکر شده در بالا ، مخازن راکتور برای فرآیند لجن فعال (ASP) به منظور درمان حجم بیشتری از پساب بسیار بزرگ هستند. این امر مستلزم مناطق بزرگی از زمین است که برای عملکرد آنها لازم است.

تغییر در حجم یا ویژگی فاضلاب

ASP می تواند مقادیر زیادی از مواد مختلف ارگانیک را تصفیه کند ، اما واکنش به متغیرهایی بستگی دارد که باعث می شود در شرایط خارج از مواردی که برای آن طراحی شده است ، خطا ایجاد شود.

به ویژه ، تغییر در حجم فاضلاب و خصوصیات فاضلاب می تواند منجر به کاهش کیفیت تصفیه یا نارسایی های تصفیه شود. اگر یک تصفیه خانه تصمیم بگیرد که می خواهد حجم تصفیه خود را افزایش داده یا تصفیه خانه های فاضلاب را از یک منبع جدید و متفاوت شروع کند ، راکتورهای ASP معمولاً نیاز به طراحی مجدد دارند.

دفع لجن

همانطور که از برخورد با یک فرآیند تصفیه که از لجن برای تصفیه فاضلاب استفاده می کند ، انتظار می رود ، حجم قابل توجهی لجن وجود دارد که پس از این فرآیند باید از آن دفع شود. حجم لجن بزرگتر به معنای بیشتر هزینه های دفع همراه است.

عملیات / نظارت

زیست شناسی موضوعی پیچیده است ، بنابراین ، به نظر می رسد که یک فرآیند تصفیه آب بیولوژیکی از جنبه های خاصی پیچیده باشد. در مقیاس گسترده ، روند کلی به اندازه کافی ساده به نظر می رسد. با این حال ، طراحی و بهره برداری از راکتور لجن فعال شده به طور معمول برای نظارت بر آن به متخصصان در طراحی سیستم های بیولوژیکی احتیاج دارد. سیستمی مانند این نیاز به نظارت کمی ماهرتر از آن دارد که فقط مراقب خرابی های مکانیکی و نظارت بر pH باشد. برای جلوگیری از بروز نارسایی سیستم ، باید اپراتورها و ناظران ماهر زیادی وجود داشته باشند که بتوانند میزان زنده بودن و کارآیی باکتریها و تک یاخته های موجود در لجن را بررسی کنند.

مشکلات مربوط به حل و فصل لجن

برخی از بزرگترین مسائل مربوط به فرآیند لجن فعال در مورد چگونگی حل و فصل همه چیز در فرآیند شفاف سازی ثانویه ، خود را نشان می دهد. گاهی اوقات ، مواد جامد در پایین کاملاً جمع نمی شوند و لجن دارای مقدار زیادی آب است.

بعضی اوقات ، ماده رویی (ماده شناور) دارای کدورت بالاتری نسبت به آنچه می خواهید باشد می تواند بر کیفیت آب پساب نهایی تأثیر بگذارد. سایر موارد می تواند منجر به کاهش غلظت لجن فعال شده بازگشت شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *