تصفیه آب دریا

هنگام طراحی هر چیز، خواه یک ماشین، یک برنامه یا یک فرایند باشد، همیشه باید چند فاکتور اساسی در نظر بگیرید که می تواند اعتبار طرح را تعیین کند. طی یک دهه گذشته، روش های تصفیه آب و فاضلاب در توسعه راه حل های همه گیر کمبود آب مورد توجه قرار گرفته است. طراحی سیستم تصفیه آب دریا  RO نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق با معیارهای مختلفی دارد تا در طراحی این سیستم ها در نظر گرفته شود.

در طراحی سیستم تصفیه RO آب دریا، یکی از معیارهایی که باید در نظر گرفته شود، فرآیند دریافت آب دریا و روند تخلیه جریان آب غلیظ آب شور به داخل اقیانوس است.

یکی دیگر از معیارهای مهم مورد توجه در طراحی سیستم فاضلاب دریایی، مهندسی فرایند پیش تصفیه بر اساس کیفیت آب محل است. در زیر، به طور مختصر بحث خواهیم کرد که چرا این فرآیندهای ذکر شده در بالا دارای اهمیت هستند و چند روش برای رسیدگی به آنها گفته خواهد شد.

مصرف

بزرگترین نگرانی در مورد مصرف، پتانسیل برای تخریب و جذب جانداران دریایی است. دقیقا چه معنی میدهد؟ خوب ، تعاریف کلی برای هر کدام عبارتند از:

ضربه: ایجاد تأثیر جسمی

Entrain (در مهندسی): به دام انداختن یک ماده دیگر

در این زمینه، تحریک به موجودات بزرگتری گفته می شود که به صفحه مش در اطراف ورودی گیر می کنند.

ورود از طرف دیگر به موجودات کوچکتری اشاره دارد که می توانند از طریق مش عبور کنند. آنها با هم به سادگی به برداشت جمعی موجودات دریایی توسط سیستم جذب اشاره می کنند.

با این وجود، هیچ اثبات قطعی و عددی وجود ندارد که صدمات و افزودنیها باعث ایجاد تغییرات مهمی در اکوسیستم اطراف شود، زیرا ارزیابی آن دشوار است.

با این حال، این موارد مربوط به ورود سیستمهای معمولی صفحه نمایش مش مشبک می تواند باعث افزایش قابل توجهی در هزینه های عملیاتی شود.

این هزینه های عملیاتی با تمیز کردن صفحه نمایش، افزایش مصرف انرژی توسط پمپ های ورودی و مواد شیمیایی مرتبط با تغییرات مختلف در کیفیت آب همراه است.

چند گزینه برای مقابله با تخریب و اضافه کردن وجود دارد:

محل مصرف و طراحی

دریافتی را می توان در مناطقی قرار داد که محصول بیولوژیک کمتری داشته باشد و یا غلظت های کمتری از زندگی دریایی داشته باشد. ورودی ها همچنین می توانند با سرعت بازیابی بالاتری طراحی شوند، به این معنی که آب کمتری به اقیانوس نیاز دارد.

مصرف خاص با سرعت پایین باعث می شود تا موجودات دریایی بتوانند از جریان ناشی از پمپ های ورودی، و همچنین کاهش جذب رسوب از کف اقیانوس فرار کنند. این فرایند در جلوگیری از ورود به سیستم کمک می کند.

نوع مصرف

در طراحی سیستم تصفیه آب دریا RO انواع مختلفی از مصرف وجود دارد و اینها را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: سطح و زیرسطحی.

متداول ترین سیستم های دریافتی، سطوح ورودی هستند که شامل آب های عمیق و ورودی های ساحلی هستند. اینها مستقیماً در معرض اقیانوس قرار دارند و از این رو، از ترکیبی مکان، سد و بازدارنده برای کاهش حوادث ناشی از فشار استفاده می کنند.

دریاچه های زیرزمینی در زیر دریا قرار دارند، بنابراین هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی شود و از مزایای فیلترینگ طبیعی آن از طریق ماسه استفاده نمی شود. این سیستم ها شامل چهار نوع ورودی چاه است.

موانع و بازدارنده ها

گاهی اوقات به راحتی قرار دادن یک دیوار یا برخی از موانع ساده است. موانع چیزی مانند شبکه یا صفحه نمایش مسافرتی یا غیرفعال هستند که از نظر جسمی مانع از نزدیک شدن ارگانیسم ها به میزان مصرف می شوند. از طرف دیگر، بازدارنده ها با توسل به پاسخ اجتناب از چیزهایی مانند حباب هوا، چراغ های برق، ژنراتورهای صوتی و سرپوش سرعت، ارگانیسم های دریایی را از نزدیک شدن ترغیب می کنند.

تخلیه / افت

تخلیه کنسانتره آب نمک هدف از سیستم فرار و بخشی جدایی ناپذیر از طراحی RO آب دریا است. همانطور که با مصرف، نگرانی اصلی در مورد تخلیه خروج، آسیب احتمالی موجودات دریایی از شوری زیاد ترشحات آب شور است. آب نمک غلیظ از آب متوسط ​​اقیانوس متراکم تر است، بنابراین، پس از تخلیه، آب نمک به کف دریا می رود. این می تواند شوری دریای موضعی را افزایش داده و بر ارگانیسم هایی که نسبت به تغییرات در ترکیب آب اطراف حساس هستند، اثر منفی بگذارد.

برخی از گزینه ها برای بهبود سیستم های خروجی عبارتند از:

پخش کننده

به جای پمپ کردن تمام کنسانتره آب نمک از یک لوله منفرد، می توان دیفیوزرها را به صورت سری در امتداد یک لوله قرار داد تا از مخلوط کردن جلوگیری کنند تا آب نمک در آب کف دریا مستقر شود. همچنین پراکندگی هایی با سرعت پایین ویژه وجود دارد که باعث افزایش انتشار و رقیق کردن آب نمک در محدوده وسیع تر می شود.

رقیق شدن

تخلیه آب نمک به دلیل آن که غلظت خطرناک است، اما رقیق کردن آن با آب بیشتر باعث کاهش آن می شود. آب رقیق کننده را می توان از فاضلاب تصفیه شده از نیروگاه های تصفیه، برج های خنک کننده نیروگاه یا سایر منابع صنعتی در صورت قرار گرفتن در نزدیکی این تاسیسات، گرفت.

تخلیه مایع صفر

این سیستم ها در بسیاری از برنامه های طراحی سیستم فاضلاب صنعتی RO به طور فزاینده ای رواج یافته است. با این حال، آنها می توانند پرهزینه کار کنند. با توجه به سطح شوری در آب تخلیه، یک فرایند تبخیر حرارتی لازم خواهد بود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *