سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

بدن شما مانند یک ماشین است. مانند بسیاری از ماشین ها، شما باید به درستی بدن خود را حفظ کنید تا عملکرد مناسب آن انجام شود. در کنار تمیز کردن منظم و معاینه های منظم، شما همچنین باید از چه غذایی که وارد بدن خود می کنید، آگاهی داشته باشید. یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی در واقع به روشی کاملاً مشابه کار می کند. تمیز کردن و نگهداری منظم مطمئناً به حفظ همه چیز در شکل بهینه کمک خواهد کرد، اما اطمینان از این که شما چیزهای اشتباهی را نمی گذارید وارد سیستم شود، همان چیزی است که در درازمدت اثر می گذارد.

برخی از اجزای سازنده می توانند غشاهای سیستم را خراب کنند، که می تواند باعث کاهش جریان آب یا آسیب دیدن این فیلترهای غشایی شود.

این مهم است که اطمینان حاصل شود که هر گونه مواد احتمالی قبل از تماس با غشاها برداشته می شود. برای انجام این کار، مراحل پیش تصفیه مناسب برای دوام و عملکرد موفقیت آمیز سیستم تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی بسیار مهم است.

چه مواردی می تواند به عملیات RO آسیب برساند؟

برخی از آلودگی های بیولوژیکی و معدنی باعث می شوند که غشاهای اسمز معکوس صنعتی ازبین بروند، اما این دقیقاً به چه معناست و چگونه این سیستم را تحت تأثیر قرار می دهد؟

رسوب گذاری اتفاقی است که در صورت تعلیق یا حل آلودگی های موجود در رسوب فاضلاب و روی سطح غشاها رخ می دهد.

پوسته پوسته شدن از اثرات آن می باشد، اما هنگامی رخ می دهد که غلظت نمک های معدنی در جریان زباله های رد شده به اندازه کافی زیاد شود تا آب بیش از حد اشباع شود و شروع به رسوب کند. سپس این رسوبات بر روی سطوح غشایی سپرده می شوند.

تأثیر کلی رسوبات غشایی RO و / یا خراب کردن غشا باعث کاهش تولید می شود. این کاهش ناشی از تغییر جریان و فشار است که می تواند در نتیجه باعث افزایش هزینه های عملیاتی و مصرف انرژی شود.

از آنجایی که قلاب ها بر روی سطح غشاها و اطراف آن احاطه می شوند، آب نمی تواند به راحتی از درون غشا عبور کند و در نتیجه جریان آب کاهش می یابد. علاوه بر این، افزایش غلظت آلاینده ها در آب رد شده باعث افزایش فشار اسمزی می شود. فشارهای خارج از محدوده مشخصات طراحی غشای می تواند باعث ایجاد آسیب شود و این غشاها باید زودتر از حد لازم به طور کامل تعویض شوند.

تغییرات فشار به ویژه بر هزینه های عملیات تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی تأثیر می گذارد. پمپ های فشار قوی ممکن است سخت تر کار کنند که این امر باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه های مرتبط با آن می شود.

چه عواملی باعث می شود این مسائل مربوط به خرابی غشا رخ دهد؟

این یک لیست حدودی از ترکیبات احتمالی است که می تواند باعث ایجاد حفره یا خرابی شود. این لیست به دسته های کلی ترکیبات فاضلاب یا آب دریا تقسیم می شود. تجزیه و تحلیل باید بر روی منابع آب یا فاضلاب صنعتی انجام شود تا اجزای دقیقی که نگران سیستم اسمز معکوس صنعتی هستند، تعیین شود.

رسوب

کلوئیدها: خاک رس، لکه ها (کدورت و مواد جامد معلق)

بیولوژیکی: میکروارگانیسم ها، باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها

ارگانیک ها: روغن ها، پلی الکترولیت ها، هومیک ها، بیوپلیمرها  تانن ها

مواد معدنی: سولفاتها، کلسیم، منیزیم، کربناتها، سیلیس

چه روشهای پیش تصفیه ای می توانند فرآیند تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی را بهینه کنند

در اینجا چند مورد از فرآیندهای پیش از تصفیه احتمالی برای سیستم RO آورده شده است، اما همه چیز شامل این موارد نیست. راه حل های مناسب قبل از تصفیه باید متناسب با نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل فاضلاب / آب دریا باشد.

فیلتراسیون (کارتریج): برای کلوئیدها، برخی از ارگانیک ها و آلاینده های بیولوژیکی

انعقاد: برای آلی، کلوئیدها و برخی مواد معدنی و آلاینده های بیولوژیکی

گذشته از پیش از تصفیه، نظارت بر سایر فاکتورها (مواردی که توسط سازنده و طراح سیستم RO مشخص شده است) برای کاهش احتمال خرابی مهم است و سیستم را بهینه نگه می دارد. بسیاری از شرایط عملیاتی که بر عملکرد تأثیر می گذارد عبارتند از pH محلول ، دمای محلول و سرعت بازیابی.

  • دما و pH بر تشکیل رسوبات مقیاس تأثیر می گذارد. pH بالاتر باعث افزایش غلظت آنها می شود و دمای پایین تر باعث کاهش حلالیت می شود
  • نرخ بازیابی به عنوان نسبت جریان نفوذ به جریان خوراک تعریف می شود. گرچه شاید برای تولید ایده آل نباشد، کاهش این نرخ بهبود به کاهش رسوب کمک می کند. افزایش سرعت جریان خوراک یا کاهش فشار کار باعث کاهش سرعت بازیابی می شود. هدف این است که غلظت کلیه مواد در سیستم کاهش یابد تا آنها به حد اشباع نرسند
  • اگر می خواهید سیستم های RO خود را برای مدت طولانی کارآمد نگه دارید، باید مطمئن باشید که غشاها سالم هستند. پیش تصفیه مناسب، نگهداری و بهره برداری و ممانعت از پوسته پوسته شدن به طولانی شدن عمر غشاهای شما کمک می کند. این روش تضمین می کند که سیستم تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی شما، بهینه ترین و پاکترین آب ممکن در اختیار شما قرار می دهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *